تبلیغات
شهید محرم شهبازیان - آذرشهر و عجبشیر کاندیداهای تصاحب یک سهم احتمالی آذربایجان شرقی از افزایش 20 نفری نمایندگان مجلس

زنده برآنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

آذرشهر و عجبشیر کاندیداهای تصاحب یک سهم احتمالی آذربایجان شرقی از افزایش 20 نفری نمایندگان مجلس

تاریخ:چهارشنبه 27 آذر 1392-08:12 ب.ظ


بررسی شرایط 13 حوزه انتخابیه مجلس استان در انتخابات مجلس دهم؛
احتمال افزایش تعداد نمایندگان مجلس در دوره دهم زیاد است و در این میان آذربایجان شرقی می تواند یکی از 20 استانی باشد که تعداد نمایندگانش افزایش می یابد؛ حال آنکه این یک سهمیه جدید به یک کدام حوزه انتخابیه و شهرستان می رسد قابل بررسی است.
سرویس سیاسی آناج: مجلس به عنوان مجموعه ای که مسئولیت تقنین و نظارت بر اجرای قوانین را در نظام جمهوری اسلامی بر عهده دارد، متشکل از منتخبان ملت شکل می گیرد.

عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظیر آنها به عنوان عوامل موثر در تعداد نمایندگان هر منطقه در مجلس و نیز تعیین حوزه های انتخابی مورد نظر قرار می گیرند.

قانون اساسی و پیش بینی افزایش 20 نفری نمایندگان مجلس در هر 10 سال

اصل 64 قانون اساسی تصریح می‌کند: عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی 270 نفر است. از تاریخ همه‌پرسی سال یکهزار و سیصد و شصت و هشت هجری شمسی پس از هر 10 سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی،‌سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر بیست نفر نماینده می‌تواند اضافه شود.

مجلس به فوریت لایحه افزایش تعداد نمایندگان رای نداد

بر همین اساس در ماه های پایانی دولت دهم، لایحه "اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها " با امضای رئیس جمهور وقت و وزیر کشور وقت با قید یک فوریت به مجلس فرستاده شد اما با رای نیاوردن فوریت این لایحه، بررسی موضوع افزایش تعداد نمایندگان مجلس، در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مطرح شد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به اهمیت و حساسیت این موضوع می گوید: بسیاری از استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه دنبال افزایش تعداد نمایندگان خود هستند که تمام این درخواست‌‌ها جمع‌آوری شده و مورد بررسی قرار گرفته است.کمیته ویژه مجلس برای بررسی عادلانه سهم استان ها از افزایش تعداد نمایندگان

امیر خجسته یادآور شد: برای اینکه در تعیین تعداد نمایندگان ملت در پارلمان عدالت را رعایت کرده باشیم، کمیته ویژه‌ای با حضور نایب رئیس کمیسیون و رئیس کمیته تقسیمات کشوری و سیاست داخلی کمیسیون تشکیل شده و ضوابط و استاندارد خاصی برای این منظور تدوین شده است.وی همچنین از برگزاری جلسات با وزیر کشور برای اخذ نظر دولت در این موضوع خبر داد.

دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در گفتگو با آناج می گوید: نگاه تطبیقی به دنیا نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران دارای کمترین جمعیت پارلمانی در دنیا می باشد.

میر هادی قره سید رومیانی می افزاید: با توجه به بررسی کمیسیون شوراها وظرفیت و اجازه ی قانون اساسی ، همچنین مطابق با طرح هایی که دولت برای افزایش تعداد نمایندگان برخی مناطق در کشور داده است، در دوره ی اخیر شاهد افزایش 20 نفر به تعداد نمایندگان مجلس خواهیم بود.


افزایش تعداد نمایندگان در موفقیت مجلس تاثیر مثبت دارد

وی تلاش در راستای فعالیت طور تخصصی در راستای قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون و رسیدگی مطلوب به مسائل ملی و منطقه ای را وظایف نمایندگان مجلس دانسته و افزایش تعداد نمایندگان را در موفقیت مجلس در اجرای وظایف موثر ارزیابی می کند.    

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در گفتگو با آناج با اشاره به بررسی این موضوع در مجلس شورای اسلامی می گوید: بر اساس قانون باید 20 نفر به نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوره بعدی افزوده شود و بر این اساس در صورت تصویب این موضوع مجلس دهم 310 عضو خواهد داشت.

مردم آذربایجان شرقی 20 تن را برای حضور در مجلس دهم انتخاب خواهند کردمحمد اسماعیل سعیدی  می گوید: هنوز تصمیم گیری لازم در این خصوص در مجلس شورای اسلامی نشده است ولی مطمئنا در صورت تصویب این طرح به تعداد نمایندگان مردم شریف آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی یک تن افزوده خواهد شد.

یک سهمیه و چند مدعی؛ صندلی جدید آذربایجان شرقی در مجلس به کدام شهرستان تعلق می گیرد؟

در حالی که مطالبات مردمی و منطقه ای در مورد افزایش تعداد نمایندگان در مجلس و نیز ایجاد تغییرات در حوزه های انتخابیه موجب شده است همگان منتظر مشخص شدن نتیجه بررسی موضوع در کمیسیون امور داخلی کشور مجلس و صحن علنی خانه ملت باشند؛ برخی گمانه زنی ها در مورد وضعیت نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس قابل بررسی است.آذرشهر، سودای جدایی از تبریز دارد

شهرستان آذرشهر که جزئی از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو در انتخابات مجالس گذشته بوده است بدلیل برخی مسائل پیش آمده در طول چند سال گذشته نامزد اول تغییر در تقسیم بندی حوزه های انتخابیه است ولی بدلیل جمعیت کمتر از برخی شهرستان های دیگر شانسی برای تصاحب یک سهم افزایش تعداد نمایندگان آذربایجان شرقی به تنهایی ندارد.

آیا اختلاف ممقان آذرشهر در این موضوع نقش آفرین خواهد بود؟

البته برخی موضوعات پیش آمده بین بخش مرکزی شهرستان آذرشهر و بخش ممقان موجب می شود تا برخی شایعات در مورد الحاق این بخش به شهرستان تبریز وجود داشته باشد که احتمال عملی شدن این شایعات نزدیک به صفر است.

حوزه مراغه و عجبشیر؛ آبستن تغییرات

از سوی دیگر حوزه انتخابیه مراغه و عجبشیر هم تا حدی می تواند در مظان تغییرات قرار گیرد. مراغه به عنوان یکی از شهرستان های باسابقه استان که حتی عده ای تلاش کرده اند به عنوان مدعی تبدیل شدن به استان معرفی اش کنند؛ پتانسیل لازم برای داشتن یک نماینده مستقل را دارد و بدین ترتیب بدلیل آنکه شانس آذربایجان شرقی برای برخوردار شدن از تعداد 20 نماینده افزایش یافته بیش از یک سهم نیست؛امکان تشکیل حوزه انتخابیه مستقل مراغه وجود دارد.

بدین ترتیب باید منتظر الحاق شهرستان عجبشیر به یکی دیگر از حوزه های انتخابیه و احیانا حوزه انتخابیه جدیدی که یک سهم افزایش نماینده آذربایجان شرقی را به خود اختصاص خواهد داد؛ باشیم.

تغییرات در حوزه های "کلیبر، خداآفرین و هوراند" و "اهر و هریس"؛ البته نه از نوع افزایش

یکی دیگر از تغییرات احتمالی در حوزه انتخابیه آذربایجان شرقی را می توان در حوزه ای انتخابیه "کلیبر و خداآفرین و هوراند" و " اهر و هریس" جستجو کرد.

بخش هوراند که از توابع شهرستان اهر می باشد به دلایل مختلفی از جمله تناسب جمعیت حوزه های انتخابیه در حوزه انتخابیه با مرکزیت شهرستان کلیبر قرار دارد و احتمال دارد در قالب تصویب موضوع افزایش تعداد نمایندگان مجلس، این بخش به حوزه انتخابیه اهر و هریس منتقل شود و مردم این بخش در انتخابات مجلس دهم نماینده خود را از میان نامزدهای حوزه انتخابیه اهر و هریس انتخاب کنند. همچنین حوزه انتخابیه مرند و جلفا هم می تواند تغییراتی داشته باشد.

شراکت آذرشهر و عجبشیر در کرسی جدید به نفع مراغه و اسکو هم هست

با در نظر گرفتن مجموع این موضوعات راه حلی که می تواند بخشی از این انتظارات مردمی را برآورده کند تلاش نمایندگان استان در مجلس برای اختصاص یکی از 20 ظرفیت جدید در آذربایجان شرقی و اختصاص آن به حوزه ای جدید متشکل از شهرستان آذرشهر و شهرستان عجبشیر باشد.

با تصویب این طرح، مراغه نیز به یک حوزه مستقل تبدیل شده و شهرستان اسکو نیز در شراکت با تبریزی ها در 6 نماینده این حوزه، بی رقیب خواهد شد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.